Spejdernes Genbrug deler ud med rund hånd

De lokale plejehjem kommer blandt mange andre til at nyde godt af det flotte overskud, Spejdernes Genbrug opnåede i 2011

Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Det er ingen hemmelighed, at Spejdernes Genbrug er en god forretning - i den gode sags tjeneste. Og ifølge Søren Ohlsen, formand for spejdernes Genbrug, var 2011 en succes både besøgsmæssigt og omsætningsmæssigt.
"2011 var et godt år, både fordi vi har oplevet endnu flere besøgende og heldigvis også en stigning i salget. Vores kunder kommer fra det meste af Sjælland, og en del svenskere er begyndt at være faste besøgende også", fortæller han.
Søren Ohlsen understreger dog, at den store succes afhænger af borgerne i nærområdet.
"Hvis ikke de var så storsindede og donerede både møbler, tøj, bøger, køkkenting, elektronik, billeder og meget andet, ville vi aldrig være i stand til at støtte såvel lokale, nationale og internationale tiltag", siger han.
Og støtte kommer Spejdernes Genbrug 2011-overskud i hvert fald til at gøre. Torsdag aften, 29. marts, mødtes repræsentantskabet for Spejdernes Genbrug nemlig for at tage stilling til, hvordan overskuddet skal fordels.
"Det lykkedes os sidste år at lave så mange penge til socialt arbejde, at selv efter at alle omkostninger er betalt, de syv lokale spejdergrupper samt Sct. Georg Gilderne har fået deres årlige tilskud, ja så var der godt yderligere 400.000 kroner til donationer. Det er fantastisk", lyder det fra Søren Ohlsen.
"I forbindelse med uddelingen af årets overskud, har vi blandt andet valgt at begunstige samtlige plejehjem i kommunen. Med et beløb på kr. 50.000 kroner til fordeling, skulle der nok være til både lidt oplevelser og køb af varige goder", fortsætter Søren Ohlsen og fortæller, at det lokale behandlingshjem for børn, Baunegaard i Værløse, også kommer til at få glæde af Spejdernes Genbrugs succes. De bliver begunstiget med 30.000 kroner. Ud over pengedonationer, lykkedes det faktisk at samle mere end 400 flyttekasser med varer, der er blevet foræret til organisationer i ind- og udland.
På vegne af ca. 170 ildsjæle retter Søren Ohlsen en kæmpe tak til de mange, der vælger at forære indbo og andre salgbare ting til den gode sag, frem for selv at tjene nogle penge.
Spejdernes Genbrug holder til på Havremarken 10, Farum. Påskelørdag er der salg fra kl.10.00

 

Publiceret: 03. April 2012 07:10 i Furesø Avis.

Læs avisens artikel på deres netavis ved klik her